Co můžeme zvládnout sami doma
ZVRACENÍ
Při opakovaném zvracení se dítěti podávají v prvních hodinách chladné až ledové nápoje po lžičkách např. rehydratační roztok Kulíšek nebo Enhydrol, černý slazený čaj, neperlivá minerálka, kojencům chladná voda. Pokud zvracení ustane, u kojenců se nepřerušuje kojení (nebo umělá mléčná výživa), u starších dětí se postupně přechází na lehkou dietní stravu (rohlík, piškoty, postupně bramborová kaše, banán, vývar, kuřecí maso). Do jídla nenutit, důležité je ale podávání dostatečného množství tekutin.
PRŮJEM
U průjmu (četnost větší než 5x denně) je důležité zajistit dostatečnou hydrataci organismu podáním rehydratačního roztoku (Kulíšek, Enhydrol), případně černý čaj nebo neperlivá minerálka a dietní opatření (škrábaný banán, jablečné pyré, vařená mrkev, rýže, nemaštěná bramborová kaše, vývar, kuřecí maso). Dále je vhodné podávat probiotika s prebiotiky, případně protiprůjmové prostředky (např. Tasectan, Smecta). U kojených dětí se kojení nepřerušuje a podává se mrkvový nebo rýžový odvar. U nekojených kojenců krátkodobě nahradíme kojenecké mléko mrkvovým nebo rýžovým odvarem, u kojenců starších 4 měsíců podáváme banánové nebo jablečné pyré případně můžeme použít bezlaktózové mléko, postupně, při odeznění průjmu přecházíme na běžné kojenecké mléko. U starších dětí postupně zařazujeme lehkou dietní stravu.
U zvracení a průjmu je důležité, hlavně u kojenců, sledovat dostatečnou hydrataci organismu, elasticitu kůže (kožní turgor). Pokud přetrvává zvracení a průjem a dítě netoleruje tekutiny a dietní stravu, je nutné, zvláště u kojenců, vyhledat lékaře.
NACHLAZENÍ, BĚŽNÉ VIROVÉ ONEMOCNĚNÍ
Virové infekty trvají i 10 dní, ale pokud tato uvedená opatření nepomohou, horečka nad 38st.C trvá déle než 2-3 dny, během dne neklesá, stav dítěte se nelepší, je potřeba navštívit lékaře ke zhodnocení stavu, zda nedošlo k bakteriální komplikaci. Typické projevy jsou zvýšená teplota až horečka, škrábání v krku, rýma, kašel, případně zvracení napolykaných hlenů, někdy podrážděné oční spojivky či bolest hlavy nebo celého těla, nechutenství.
Co můžete zvládnout doma sami...
- Při horečce nad 38st.C podáváme léky na snížení horečky (antipyretika – Paralen, Nurofen), při vysoké horečce blížící se 40st.C můžeme přistoupit i k chlazení těla otíráním vlažnou žínkou nebo pomocí zábalů či vlažné sprchy. Pokud přistoupíme k zábalu, dítě by mělo být horké celé včetně rukou a nohou.
- Při bolesti v krku přikládáme 3x denně Priessnitzův obklad, dítě kloktá (pokud umí) slanou vodu, šalvěj nebo kloktadla prodávaná v lékárně, případně cucá pastilky.
- Na suchý, dráždivý kašel podáváme antitusika (Levopront, Sinecod, Stoptussin, Tussin), na spaní zvýšená poloha a zvlhčený vzduch, popíjet teplé nápoje, při velkém dráždění ke kašli přidat antihistaminika-Fenistil
- V léčbě rýmy pomůže rozprašovač s mořskou vodou, nosní kapky a pravidelné čištění nosu, případně inhalace (u větších dětí), na uvolnění horních dýchacích cest je vhodný Sinupret.
- Podrážděné oční spojivky vykapáváme Ophtalmo septonexem nebo OcuFlashem 5x denně.
Dítěti dopřejeme klidový režim s dostatkem spánku, dostatek tekutin (většinou dítě nemá chuť k jídlu), vitamíny doplníme ovocem a zeleninou, případně vitamínovými přípravky, vhodná je Kaloba, která má antimikrobiální účinky. Na spaní je lepší vlhký, chladnější vzduch a zvýšená poloha.
Jako komplikace virového onemocnění či přetížení hlasivek se může projevit zánět a následně otok hlasivek a hrtanu (akutní laryngitida), které se projeví štěkavým až kokrhavým kašlem, ztíženým dýcháním, které se objeví většinou v nočních hodinách, častěji u kojenců nebo dětí předškolního věku.
- dítě vezmeme na chladný čerstvý vzduch (otevřeme dokořán okno, v létě otevřeme mrazák)
- posadíme ho a snažíme se ho uklidnit
- podáme antitusika (kapky na suchý, dráždivý kašel – Stoptussin ap.)
- dáme studený zábal na krk, ev. podáme studený nápoj
Pokud i přes tato opatření se zdravotní stav nezlepší, je vhodné vyhledat lékařské vyšetření. SOS lékem je podání kortikoidu buď ve formě čípku nebo v tabletách, vždy ale po předešlé poradě s lékařem.
V dětských kolektivech velmi časté onemocnění (i 10 infektů za rok ještě neznamená, že se jedná u dítěte o sníženou imunitu). Imunitní systém dítěte se snažíme podporovat správnou životosprávou (pestrou a vyváženou stravou), otužováním, případně podáváním přípravků na posílení imunity. Po prodělané nemoci je neméně důležitá dostatečná rekonvalescence.